Blog

Prognoza cen energii w 2024 – nasza opinia

Udostępnij

Nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej to kwoty spędzające sen z powiek wielu osób. Nic w tym dziwnego, gdyż nawet jeśli każdy domownik zacznie oszczędzać prąd najlepiej jak potrafi, to rachunki nadal mogą przerażać. Ciężko również każdego dnia chorobliwie pilnować zarówno siebie, jak i współmieszkańców i przestać korzystać z podstawowych urządzeń, które są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu.

Rok 2023 przyniósł spory wzrost kwot na fakturach od popularnych elektrowni. Jakie są prognozy na 2024 rok? Czy można spodziewać się niższych rachunków? A może już należy zacisnąć pasa i oszczędzać więcej pieniędzy?

Ceny energii – sytuacja w 2023 roku


Lipiec 2023 roku przyniósł dla wielu osób pewną ulgę. 13 lipca 2023 roku sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie odbiorców energii. Do jej głównych założeń należy zwiększenie limitów zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniżenie ceny maksymalnej prądu dla firm, gospodarstw, przedsiębiorstw i innych tego typu instytucji. Czego konkretnie można się spodziewać?

  1. Większe limity zużycia prądu z zamrożoną ceną
  2. Zwiększenie limitu z 2000 kWh do 3000 kWh dla gospodarstw domowych,
  3. Zwiększenie limitu z 2600 kWh do 3600 kWh dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością,
  4. Zwiększenie limitu z 3000 kWh do 4000 kWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników.
  5. Obniżka cen dla samorządów i firm
  6. Obniżka ceny maksymalnej energii z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh – dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych, takich jak przedszkola, żłobki, szkoły, szpitale, domy kultury, przychodnie, placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi, noclegownie i wiele innych.

Główne założenia ustawy przyniosą ulgę dla wielu użytkowników w 2023 roku. Czy ta sytuacja jednak znajdzie swoje miejsce w 2024 roku? Czy jednak należy spodziewać się wyższych cen?

Prąd w 2024 roku – oczekiwania a rzeczywistość

Ustawa o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku dedykuje zmiany limitów zużycia prądu z zamrożoną ceną. Nie wiadomo niestety, czy w przyszłym roku zamrożone wcześniej ceny nie zostaną odmrożone bądź czy kwoty drastycznie nie ulegną zmianie. Według niektórych ekspertów podwyżki cen mogą sięgać nawet 150%, dlatego też można przygotować się na wielkie uderzenie w portfele Polaków.

Nie są to jednak potwierdzone informacje, więc na razie nie wiadomo na co się nastawić. Jedno jest pewne – należy w miarę swoich możliwości oszczędzać prąd, dokonując drobnych zmian w swoim codziennym życiu. Mowa tutaj o wymianie żarówek na energooszczędne, wyłączaniu nieużywanego sprzętu z kontaktu, uruchamianiu tylko i wyłącznie pełnej pralki bądź zmywarki, a także pełnym wykorzystywaniu światła dziennego. Należy również na bieżąco śledzić wszelkie informacje, publikowane przez powszechne portale informacyjne na podstawie nowelizacji uchwalanych przez sejm w danym roku.

OCENA WPISU

Udostępnij

Komentarze (0)

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments